Muzealna ekspozycja poświęcona Radoskórowi, gigantowi polskiej branży obuwniczej
Do 14 lipca w radomskim Muzeum im. Jacka Malczewskiego zapraszani są wszyscy zainteresowani historią kultowej marki obuwniczej PRL-u – Radomskiego Zakładu Przemysłu Skórzanego zwanej Radoskór. Można tam obejrzeć wystawę, na której prezentowane są różnorodne pamiątki po tym przedsiębiorstwie, w tym obuwie, zdjęcia i wiele innych.
Organizacja tej ekspozycji jest związana z dwoma ważnymi rocznicami. Tegoroczne świętowanie 65. rocznicy założenia Radoskóru łączy się z upamiętnieniem 25 lat od momentu jego likwidacji. Jak podkreślił dyrektor muzeum, Leszek Ruszczyk, Radoskór był nie tylko czołowym producentem obuwia w Polsce, ale także firmą o znaczącej pozycji na arenie międzynarodowej, operującą na wszystkich kontynentach.
W latach 70. XX wieku w Radomiu wybudowano jedną z największych europejskich garbarni, co jeszcze bardziej umocniło pozycję Radoskóru jako potentata branży obuwniczej. Przedsiębiorstwo to, w swoim największym rozkwicie, stało się największym pracodawcą w Radomiu, zatrudniając w sumie ponad 12-14 tysięcy osób.
Wystawa poświęcona tej nieistniejącej już firmie prezentuje ponad 50 par butów wyprodukowanych przez Radoskór. Zwiedzający mają również okazję zobaczyć zdjęcia z wnętrza zakładu, portrety pracowników przy pracy, dokumentację fotograficzną ważnych wydarzeń z historii firmy oraz liczne nagrody i wyróżnienia jak medale, puchary, sztandary czy dyplomy zdobyte przez przedsiębiorstwo.