Pamiętaj o zgłoszeniu pieca
Na właścicielach lub zarządcach nieruchomości spoczywa obowiązek zgłoszenia sposobu zasilania ciepłem swojej posiadłości. Sprawdź co należy zrobić, żeby dopełnić wszystkich formalności.
Każdy właściciel domu lub zarządca budynku ma obowiązek zgłoszenia jakim rodzajem źródłem ciepła zasilana jest jego nieruchomość. Zgłoszenia należy dokonać w formie deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) lub za pośrednictwem lokalnego Urzędu Miasta.
Zarządca lub właściciele budynków mają na to czas przez 12 miesięcy, jeśli dane źródło ciepła zostało aktywizowane przed 1 lipca 2021 roku. Natomiast jeśli rodzaj zasilania został uaktywniony po 1 lipca 2021 roku, wskazane osoby są zobligowanie do dokonania zgłoszenia w przeciągu 14 dni.
Stosowną deklarację należy dostarczyć drogą elektroniczną poprzez stronę internetową www.gung.gov.pl. Zgłoszenia można dokonać także w sposób standardowy przesyłając deklarację w formie papierowej. Przygotowany dokument należy przekazać pracownikom Urzędu Miejskiego Mińsk Mazowiecki. Wszystkie wymagane dokumenty są możliwe do pobrana na wskazanej powyżej stronie internetowej.
Jaki rodzaj źródła ciepła należy zgłosić? Czy wszyscy muszą dokonać zgłoszenia?
Od razu nasuwa się pytanie jakie źródła ciepła i spalania paliw należy podać w deklaracji. Według formularza należy wykazać czy źródłem naszego ciepła jest odpowiednio: miejska siec ciepłownicza, kocioł na paliwo z ręcznym podawaniem, kocioł na paliwo z automatycznym podawaniem, kocioł gazowy, kocioł olejowy, ogrzewanie elektryczne, kolektory słoneczne , czy też kuchnia węglowa.
Należy podać również piec kaflowy zasilany paliwem stałym, domowy kominek, kozę lub ogrzewacz powietrza. Nawet w przypadku jeśli kominek jest użytkowany okazjonalnie musi zostać zgłoszony do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Jednym słowem trzeba będzie wykazać wszystko co pomaga nam ogrzać dom. Za paliwo stałe uznaje się węgiel, drewno, a także inny rodzaj biomasy.
Sytuacja jest jasna w przypadku osób, które nie posiadają w domu źródła ciepła. Wówczas nie składają one żadnej deklaracji. Ponadto deklaracji nie składają osoby, które posiadają panele fotowoltaiczne oraz klimatyzatory. W przeciwnym przypadku obowiązek ten spoczywa na każdym właścicielu lub zarządcy budynku, którego nieruchomość jest zasilana poprzez wyszególnione powyżej źródło ciepła lub spala paliwo do 1MW.